Muusikud Jüri Pootsman ja Valter Soosalu kutsuvad suitsetajaid liituma uuel aastal Sigarexitiga

Tervise Arengu Instituudi pressiteade, 29. detsember 2020

Tervise Arengu Instituut (TAI) koostöös muusikute Jüri Pootsmani ja Valter Soosaluga kutsuvad suitsetajaid alustama uuest aastast tubaka- ja nikotiinivaba elu ja tegema Sigarexitit. Loobumiskampaania stardib 1. jaanuaril.

Väljakutsega liitunud muusikud Jüri Pootsman ja Valter Soosalu on tubakast ja nikotiinist loobujatega igal sammul kaasas, dokumenteerides terve jaanuari kuu jooksul isiklikke lugusid, edusamme ja keerulisi hetki Facebooki Sigarexiti grupis. Otsus sõltuvusest vabaneda on iga tubaka- ja nikotiinitarvitaja enda teha. Kõik, kes on selle otsuse teinud või mõtlevad veel loobumise peale, on oodatud grupiga liituma juba täna, sest koos on lihtsam loobuda.

Grupis saab igapäevaselt tuge ja nõuandeid, kuidas loobumiseks ettevalmistusi teha, raskusi ületada ning motivatsiooni hoida. Loobujaid toetab ja aitab oma nõuga TAI alkoholi ja tubaka valdkonna vanemspetsialist Anna-Liis Kulpas.

Jüri Pootsman asub loobuma koos kõigi kaasaelajatega alates uue aasta esimesest päevast. „Otsustasin kampaaniaga liituda, sest tahan tõesti suitsetamisest loobuda. Pakk päevas või nikotiini sisaldavad alternatiivid ei ole okei! Ma juba tean, et see tuleb raske teekond ja libastumiste tõenäosus on olemas, aga ma usun, et ka täielikul korstnal on loobumise võimalus olemas ja seda ma tahangi näidata,“ sõnas Pootsman lootustandvalt.

Valter Soosalu loobus suitsetamisest mõned kuud tagasi päevapealt ja liitus Sigarexiti kampaaniaga, et oma kogemust ja uusi vaateid sellel teemal Jüri ja teiste loobujatega jagada ning endale veel paremini kinnistada. „Minu ajalugu suitsetamisega on pikk. Katsetasin suitsetamisega juba teismelisena, kuniks aja jooksul kasvas „proovimine“ pakini päevas. Sügisel otsustasin, et loobun ja kui loobun, siis ka kõikidest alternatiividest ja nikotiini sisaldavatest toodetest nagu nikotiinipadjad, klassikaline huuletubakas, vesipiip ja nuusktubakas,“ jäi Soosalu endale kindlaks.

Seekord on üleskutse juures tähelepanu suunatud kõikidele tubakat ja nikotiini sisaldavatele toodetele, nii tavasigarettidele kui ka alternatiivsetele toodetele nagu e-sigaret, huuletubakas jt uudsed tubakatooted. „Sigarexit kutsub üles loobuma tubakast ja nikotiinist päriselt, et ei asendataks üht sõltuvustoodet teisega. Juhime tähelepanu, et alternatiivsed tubakatooted ei sobi loobumise abivahendiks ning pigem süvendavad sõltuvust,“ selgitas TAI terviseriskide ennetamise keskuse alkoholi ja tubaka valdkonna juht Anneli Sammel. „ Ennekõike soovitame proovida loobuda ilma kõrvaliste vahenditeta. Kui see siiski ei õnnestu, soovitame pöörduda apteeki, kust saab vajalikku raviminõustamist nikotiinasendusravi preparaatide kohta. Kui ka sellest jääb väheks ja vajalikuks osutuvad retseptiravimid, siis edasi on järgmine samm juba pöörduda perearsti poole või nõustamiskabinetti põhjalikumale nõustamisele,“ lisas Sammel.

Tavasigarettide suitsetamine Eestis väheneb, igapäevaselt suitsetab 17% täiskasvanud elanikkonnast (23% meestest ja 13% naistest). 52% igapäevasuitsetajatest soovib suitsetamisest loobuda. E-sigaretti tarvitab 1,5% täiskasvanud elanikkonnast. Alternatiivsete toodete tarbimine on populaarsem just noorte seas ning aina sagedamini alustavad noored nikotiini tarvitamist alternatiivsetest toodetest nagu näiteks e-sigaret.

Oluline on teada, et nikotiin on tugev sõltuvust tekitav aine. Mida rohkem tubakat tarvitatakse, seda rohkem suureneb risk tervisele. Tubakatarvitamine on peamine ennetatav suremuse põhjustaja maailmas (WHO). Inimesed, kes alustavad suitsetamist teismelisena ning suitsetavad kaks aastakümmet või enam, surevad suure tõenäosusega 20 kuni 25 aastat varem kui need, kes ei ole kunagi suitsetanud. Lisaks sellele võivad suitsetajad haigestuda paljudesse pahaloomulistesse kasvajatesse, mis mitte ainult ei lühenda nende eluiga, vaid röövib ka palju tervelt elatud eluaastaid.

Jälgi ka:
Facebooki Sigarexiti
tubakainfo.ee
#sigarexit