Kultuurikogemuste vahetus
Foto: Raplamaa kultuurikorraldajad 3.09.2025 Rannarootsi Muuseumis
Eestimaa igas paigas võib leida kultuuri ja kultuuritegijaid. Praeguses liikuvas ja muutuvas ühiskonnas on aga kultuuri korraldamise vormid väga mitmekülgsed ja põnevad. Samuti inimesed, kes neid erinevaid vorme eest veavad ja töös hoiavad, ikka selleks, et Eestimaa kultuur oleks elav ja meie rahval võimalus tööpäeva raskused maha raputada, kas siis publikuna nautides või hakkajana ise kaasa lüües.
Juba traditsiooniline on nende rahva/kultuurimajade omavaheline võrgustikutegevus. Eesti Rahvakultuuri Keskuse maakondlike rahvakultuurispetsialistide abiga korraldatakse igal aastal inspiratsiooni ja õppereise kuhugi teise maakonda. Need käimised on vajalikud, loovust ja indu andvad. Näeb kuidas mujal on asjad seatud. Kohtutakse energiast pakatavate inimestega, kes oma kogemust jagades annavad panuse kogu eesti kultuuri rikastamisele.
Sel aastal külastasid Raplamaa 24 kultuurikorraldajat Läänemaad. Külastasime Kullamaa kultuurikeskust, Risti Loomemaja, Linnamäe Arenguseltsi, Oru Kultuurisaali, Haapsalu Kultuurikeskust, lasteraamatukogu ja Iloni Imedemaad, Rannarootsi Muuseumi. Igal pool ootasid ees särasilmsed eestseisjad, kes rääkisid kuidas ja millest sütitatuna nemad oma tööd teevad. Laias laastus on need igal pool rõõmsad kaasteelised ja tänulikud kogukonnaliikmed, kelle heaks ja hüvanguks ja muidugi suurelt ka nende endi kaasalöömisel on kultuurielu igas väikeses Eestimaa paigas võimalik. Reisi tegid võimalikuks Kulka Raplamaa Ekspertgrupp ja kõik meie vallad, kes võimaldasid kultuurikorraldajatel õppekäigust osa võtta.
Ka meie väikest maakonda väisatakse kaugemalt. 9-10 septembril külastasid meid Võrumaa ja 23-24 septembril Viljandimaa kultuurikorraldajad. Meie näitame uhkusega Rapla kultuurikeskuse rikkust, sealhulgas ka pärandihoidmist ajalooliste ja meile oluliste inimeste nimeliste tubade näol. Märjamaa Kultuurikeskust ja Pärimusmaja, Hageri Rahvamaja ja muuseumi ja nende omavahelist väga sujuvat ja tulemuslikku koostööd, põneva uue keskkonnana Kohila Paberivabriku saali kus tegutseb MTÜ Vabakond. Läbi astume ka Juuru Rahvamajast, kus harrastusteater ja rahvamuusika ja pärimuslik liin on väga tugevalt ülestõstetud. Oma külalistele näitame muidugi ka kohta kus sünnib üks meie tähtsündmustest – Kultuurfestival Särin, ehk Kultuuriklubi Baas. Loomemajanduse tippnäitena külastame Taevani maani keraamikastuudiot, kus enne koduteele astumist saab veel kotti kingitusi soetada. Kahjuks on igal teekonnal ajaline piirang ja alati jääb pool või rohkemgi näitamata. Kindel on aga see, et ka teistele oma maakonna tegemisi näidates saame ise endast rohkem teadlikumaks ja hindame oma paikkondi ja nende eriilmelisust veelgi enam.
Anne Ummalas
Eesti Rahvakultuuri Keskuse
Raplamaa rahvakultuuri spetsialist