„Parim töötaja on terve töötaja“ seminar tõi fookusesse tervisedenduse töökohal
Fotol: Töötervishoiuarst Evelin Ilves
10.aprillil toimus Rapla riigimajas terviseteemaline seminar tööandjatele „ Parim töötaja on terve töötaja“. Üritus tõi kokku nii avaliku kui ka erasektori esindajaid, kes jagasid oma organisatsioonide kogemusi ja häid tavasid töötajate heaolu toetamisel.
Esinesid Tervise Arengu Instituudi ja Tööinspektsiooni esindajad. Parimaid praktikaid jagasid Saarioinen Eesti OÜ, Hilleberg Eesti OÜ, Alu Kool ja Rapla Vallavalitsus. Ürituse lõpetas töötervishoiuarsti Evelin Ilvese ettekanne.
Tervise Arengu Instituudi ennetuse ja tervisedenduse vanemspetsialist Katrin Kärner-Rebane tutvustas tervist edendavate töökohtade võrgustikku ja „Tervist edendav töökoht“ märgist. Ta selgitas, et töökeskkonnas tegeletakse tervisedendamise vaates turvalise, tervist väärtustava, tervislikke eluviise ja valikuid soodustava keskkonna võimaldamisega. Ta andis suuniseid, et tervisedendusega töökohal saab alustada näiteks enesehindamise küsimustiku abil, mis on kättesaadav terviseinfo.ee kodulehel.
Tööinspektsiooni vaimse tervise konsultant Johan Pastarus keskendus psühhosotsiaalsetele ohuteguritele töökeskkonnas ning sellele, mida saab tööandja teha töötaja heaolu parandamiseks. Psühhosotsiaalsed tegurid töökeskkonnas võivad mõjutada töötaja vaimset ja füüsilist tervist ning põhjustada tööstressi. Nendeks on näiteks vägivalla- või õnnetusohuga töö, ebavõrdne kohtlemine, kiusamine ja ahistamine, samuti töötaja võimetele mittevastavad ülesanded, pikaajaline töötamine üksi, monotoonne töö ning muud juhtimisest, töökorraldusest ja töökeskkonnast tulenevad probleemid. Ta lisas, et kui psühhosotsiaalseid riske näha organisatsiooniliste ja mitte individuaalsete probleemidena, saab neid lahendada sama hästi kui teisi tööohutuse ja töötervishoiuga seotud riske.
Saarioinen Eesti, Alu Kool, Rapla vald ja Hilleberg OÜ esindajad jagasid kuulajatele oma kogemusi töötajate heaolusse panustamisel, tuues esile erinevaid lähenemisviise ja tegevusi, mis on nende organisatsioonides hästi toiminud või millised lahendused ei ole oodatud tulemusi andnud.
Seminari lõpetas töötervishoiuarsti Evelin Ilvese ettekanne, kus ta tõi esile, et töötervishoid on meditsiinis ainus ennetusmeditsiin ning töötervishoiuarst vaatab inimest tervikuna, sealhulgas ka vaimset tervise poolt. Hea töötervishoiuarsti töö hõlmab isikliku tegevusplaani koostamist töötajale ning soovituste jagamist tööandjale. Ta kutsus tööandjaid üles senisest tihedamale koostööle töötervishoiu spetsialistidega, et ennetada probleeme ja toetada töötajate tervist terviklikult.
Raplamaa Omavalitsuste Liidu turvalisuse ja rahvatervise spetsialisti Ülle Laasneri sõnul pööratakse maakonnas tööealiste tervisele järjest enam tähelepanu. “Julgustan organisatsioone tervist edendavate töökohtade võrgustikuga liituma, sest ühises võrgustikus on lihtsam kogemusi ja infot jagada. Peatselt alustatakse kovisioonidega töökoha tervisedendajatele,“ lisas ta.
Kontakt:
Ülle Laasner
Turvalisuse ja rahvatervise spetsialist
5284090
ylle.laasner@raplamaa.ee