Kaunis Kodu

Raplamaa Omavalitsuste Liit veab koostöös Eesti Kodukaunistamise Ühendusega üldrahvalikku liikumist “kodu kauniks” Raplamaal. Maakondlikule konkursile esitavad kaunid kodud kohalikud omavalitsused. Konkursile esitatute hulgast valib ROL-i poolt moodustatud komisjon välja parimad, kes suunatakse üleriigilisele heakorrakonkursile “Eesti kaunis kodu”.

Vabariigi Presidendile tunnustamiseks esitatud Raplamaa kaunid kodud 2018

Raili Kabrali ja Rait Verrevi Sanglepa talu Kehtna vallas

Lagedale põllule hakkas pere oma uut kodu rajama 11 aastat tagasi ja selle kujunemist on saanud paljud möödakäijad aastaid jälgida. Nüüdseks kuuseheki varju jäävas aias on koha leidnud ainult okaspuud ja hostad. Krunti katavad tuhanded valged laotud kivid ja risti-rästi jooksvad kõnniteed. Eriliseks teeb aia see, et kõik taimed, mis koduaeda istutatud on perenaise enda kasvatatud. Koduaias on ühendatud taimekasvatajast perenaise töö ja ka hobi. Aias kasvab ligi 400 erinevat okaspuuvormi. Aastatega on aiast saanud okaspuude huviliste lemmikkoht, kus pererahvas neid lahkelt vastu võtab.

Regina ja Aare Sullakatko kodu Kohila vallas

Vesiveski kinnistu on peremehe esivanemate endine talumaa. Kümnekonna aastaga on ligi hektari suurusele maale kujundatud loodusesse sobituv, läbimõeldud ja terviklik, kaasaegsete tehniliste lahenduste ning avara murualaga kodu, mida iseloomustab loov lähenemine ja samas püüd täiuslikkuse poole. Valitseb harmoonia ja tasakaal, hooned on ühtses stiilis palkmajad, mis on suurepäraselt sulandunud ümbritsevasse keskkonda. Esmane pilgupüüdja on peremehe poolt ehitatud õdus suveköök, mille kõrval on käepärast maitsetaimede istutusala. Lipumasti juures on peenar vanadest taluaia lilledest, mis on perele pulmapäevaks kingitud. Põhja poolt piirab õueala pügatud kuusehekk, mis annab tuulevarju, mujal aga stiilne puidust piirdeaed. Keila jõe äär on korrastatud, ehitatud paadisild ning ujumiskoht. Siinses roheluses ja meelerahu pakkuvas keskkonnas on rahulik olla, siin tunnevad ennast mõnusalt nii inimesed, taimed, kui koduloomad ja see on elamiseks armas paik.

Pille Otsa ja Arvi Laaki kodu Rapla vallas

1961. aastal ehitatud maja asub Valtu mõisapargi servas. See maja on perele olnud koduks viimased 17 aastat. Vaatamata maja ja aia algsele kehvale seisukorrale meeldis see koht pererahvale kohe. Nüüdseks on maja ja kõrvalhoone renoveeritud, aed võsast puhastatud ja haljastus kujundatud. Suurema osa aia haljastusest moodustavad suured põlispuud ja kauni lisa annab vesiroosidega kaunistatud Öökulli paisjärv. Lisaks puudele kaunistavad aeda kaks kiviktaimlat ning erinevatesse kändudesse ja palkidesse istutatud lilled. Väike tarbeaed on leidnud koha vanas hobuvankris, kus kasvavad kurgid, salatid ja erinevad maitsetaimed. Mõnusa vabaaja veetmise ala on peremees meisterdanud ise (tormiga murdunud puudest).

Kodukaunistamise konkursi “Eesti kaunis kodu” maakondlik komisjon

  1. Cerly-Marko Järvela – Rapla valla arhitekt
  2. Katrin Velleste – Kehtna valla abivallavanem
  3. Anu Ruubel – Maa-ameti Rapla katastribüroo vanemspetsialist
  4. Ülle Lagus – Teie Aednik OÜ omanik
  5. Silvi Ojamuru – ROLi tegevjuht
  6. Anu Adamson – Kohila vallaaednik
  7. Tiiu Pippar – Märjamaa valla ehitusinsener