Kampaaniad

Rapla 27nda Jüriöö jooksu protokollid


Jüröö Finišiprotokoll klasside kaupa30.04.24
Jüröö Jooks üldjärjestus 30.04.24

Kriiside kaardistus kogukondadele

Väikese plaani leiab siit:
KRIISIDEKS VALMISOLEKU KAARIDSTUS 2022 (word)

KRIISIDEKS VALMISOLEKU KAARIDSTUS 2022


Rapla maakonna uimastiennetusnädal 2022

Maakonna traditsiooniline uimastiennetusnädal keskendub sel aastal ühele suuremale probleemile – mokatubaka ja e-sigareti teemale. Esimene uimastiennetusnädal toimus aastal 2001 – novembri viimane nädal on seega olnud 22 aastat uimastiennetuse päralt. Nädala plakatikujundus on taaskord karikaturist Andres Varustinilt.

Nädal pakub tegevusi nii õpetajatele, noorsootöötajatele, õpilastele kui ka lapsevanematele.

Tervise Arengu Insitituudi eelmise aasta uuring 15—16-aastaste koolinoorte seas näitas, et e-sigarette on viimase 30 päeva jooksul tarvitanud 17 protsenti poistest ja 12 protsenti tüdrukutest. Ka Raplamaal on nii mokatubakas kui e-sigaret noorte seas levinud ning koolid on  hädas.

Teadaolevalt loengud midagi meie tervisekäitumises ei muuda (5 % mõju). Kuidas  teadlikkus areneks  positiivseks tervisekäitumiseks? Ise tehes, ise mõeldes, ise lahendusi pakkudes, ise oma loomingulisust tööle pannes  – ainult nii saame parimad tulemused.
Uimastiennetusnädala kava:

  • 23.11. Koolitus lapsevanematele veipimisest Märjamaa Gümnaasiumis, korraldaja Brit Mesipuu
  • 28.11.Maailmakohvik Rapla Kultuurikeskuses. Registreerimise aeg on 23. november!
  • 30.11.Õpetajate ja noorsootöötajate koolitus teemal – sõltuvust tekitavad ained tänasel päeval. Hübriidkoolitus – salongiõhtu veebiülekandega (FB Raplamaa tervisedenduse lehel). Esineja on Veronika Saareväli. Eelmise aasta kogemus oli selline, et üle veebi vaadati mängusõltlasega kohtumist  tuhatkond  korda!  Registreerimise aeg salongis kohapeal osaluseks on 25. november!
  • 01.12. – Raadiosaates Tervist! räägib Veronika Saareväli sõltuvust tekitavatest ainetest. Saadet saate vanematele jagada.
  • 01.12.Koolitus lapsevanematele veipimisest Rapla Kesklinna Koolis, korraldaja Brit Mesipuu. Pdf formaadis plakat: Lapsevanemate koolitus Raplas 1.12.
    https://milos.ee/veipimine-suutu-maitsega-pulk-voi-soltuvust-tekitav-loks/
  • Sel nädalal viime läbi ka testostlemise kõikides valdades noorte kaasabil.
  • Konkursid noortele:
    Noortelt noortele
    Kõige paremini õpib õpetamise kaudu. Kõige paremini võetakse vastu sõnumeid  meetodil – noorelt-noorele. Kutsume üles lapsi/noori tegema ise õppematerjali eakaaslastele. On see siis ettekanne, on see väike küsitlus, mis kohapeal läbi viiakse ja siis teistele esitletakse. Siinkohal on suureks abiks ka õpetajad ja kooli tervisenõukogu liikmed! Anname välja ka toredaid auhindu julgematele ja vapramatele tegijatele! Teemaks ikka mokatubakas ja e-sigaret. Osaleda võivad õpilased alates 5. klassist. Häid esitlusi ootame peale teemanädalat, et valida välja parimad praktikad.
    Omaloomingu konkurss
    Luuletamine ja räppimine on väga popp. Koostöös eesti keele ja võõrkeelte õpetajatega kutsume üles tervise teemadel lapsi luuletama. Jagame ka auhindu, mistõttu teeme luulekonkursi kolmes vanusegrupis – 1.-4. klass, 5.-9. klass ja 10.-12. klass. Teema on kõigil üks – MINU TERVISE VITAMIINID. Vitamiinide alla käivad kõik head asjad: uni, toit, liikumine, head suhted, meeldivad tunded.
    Konkursitööde esitamise tähtaeg on 2. detsember.
    Materjalid õpetajatele: https://peaasi.ee/wp-content/uploads/2021/04/Tooleht-V-Vitamiin-taitmiseks.pdf töölehed õpetajatele
    Test lastele ja õpetajatele https://peaasi.ee/vitamiinitest/

Nädala reklaamplakati leiad siit pdf formaadis: Huuletubakas – plakat

Ilus nädala kava, mida jagada, on veel SIIN!. Väljaprintimiseks .UE nädala plakat (tegevustega).

Kõik plakatid leiad siit  ka jpg vormingus (et nt FB-s jagada).

,

—————————————————————————————


Kriisideks valmisolek kogukonna tasandil

Elanikkonna kaitsest on räägitud juba mitmeid aastaid, kuid mitte kunagi varem pole olnud tõeline kriisiaeg nii käegakatsutav kui praeguses ärevas maailmas.
Rapla maakonna turvalisuse nõukogu kutsub üles kõikides omavalitsustes kogukondi kaardistama oma ressursse toimetulekuks kriisiolukordades.

Kohalik omavalitsus koostöös külade teema eest vastutajatega saab kaardistada ära oma valla kogukonnad – võimalik, et need on tavapärased kogumid, kuid ehk on mõistlik vaadata  ka spetsiifilisemalt külasid ja kante – kui tekib kriis, siis kes hoiavad kokku ja kes saab keda aidata. Seejärel peaksid kõik sellised kogukonnad vaatama enda sisse ja kaardistama ära oma võimalused ja ressursid. Kaardistuse ühele lehele saab koondada kõik vajalikud kontaktid, mida saab jagada oma kogukonna kõikide liikmetega. Hinnake ära ka oma probleemid ja koostage väike plaan, kuidas kriisideks valmis olla.

Rapla maakonna turvalisuse nõukogu paneb boonuseks välja  väikese auhinnafondi parimatele praktikatele, mis oleks heaks eeskujuks kõigile. Auhinnafondi suuruseks on 1000 eurot.
Kõige suurem kasu sellest saab olla aga kohalikele elanikele – teadlik lähenemine suurendab turvatunnet ja annab võimalused valmistada inimesed ette ohuolukordadeks.

Plaanid esitada kohalikule omavalitsusele1. septembriks 2022.a.

Kohaliku omavalitsuse kriisikomisjon valib välja parimad praktikad ja esitab need omakorda maakonna turvalisuse nõukogule. Kõiki parimaid praktikaid jagame laiemalt!

KRIISIDEKS VALMISOLEKU KAARIDSTUS 2022

 


Raplamaa koolid liiguvad! 01.-22.04.2022.a.

Äpi juhend
Kampaania plakat pdf
JUHEND:

– Tõmba telefoni Google Play’st või App Store’st FitSphere äpirakendus.

– Registreeri äpis end FitSphere kasutajaks märkides elukohaks Raplamaa (ja vald, kus elad – Rapla, Kohila, Kehtna või Märjamaa).

– Androidi seadme puhul veendu, et Sinu telefonis oleks olemas Google Fit (vastava teavituse annab ka äpp).

– Leia võistluste hulgast üles Raplamaa võistlus.

– Vajuta Raplamaa võistluse peale ning nupule “REGISTREERIN” või “OSALEN”.

– Ole aktiivne!

– Vajuta korra 24h jooksul äpi pealehel olevat valget nuppu “SAMMUD PUNKTIDEKS”, siis läheb liikumine võistluse arvestusse ja saad lisaks kätte punktid, mida saad soovi korral soodushinnaga või tasuta toodete vastu vahetada.


Uimastiennetuslikud materjalid lapsevanematele:

Ajalehe lisa Raplamaa Sõnumites:  Nutisõltuvuse eri lapsevanematele

23.11.2021.a. veebiseminar-arutelu nutisõltuvuse teemal (Urve Uusberg, Urme Puntso, Karl Erik Saks)

Raadiosaade Tervist! Stuudios Karl Erik Saks, mängusõltuvuse kogemusnõustaja

Infonumbrid (Sotsiaalkindlustusamet)


Rapla maakonna uimastiennetusnädal 2021 22.-26. november 2021

 

Kampaaniaplakat koolidele 2021

Uimastiennetusnädala info 2021

INFONUMBRID SKA

Konkursid õpilastele:

Õpilasomavalitsustele

Leidke 10 viisi asendada ekraaniaega, mida soovitate oma kooli õpilastele. Koostage need sõnumid oma õpilasomavalitsusega ja levitage koolis. Oma postulaadid saatke ka aadressil minugajuhtus@gmail.com.

#märkamind õpilastele

Ema, isa, vennad, õed, õpetaja, klassikaaslane, sõber – kas te ikka päriselt teate,  millega ma tegelen?  Mis mure mul on? Või milles ma päriselt hea olen!  Oled Sa minuga rääkinud? Oleme koos midagi teinud? Mis on minu unistused, mis on minu ootused ja vajadused, et ma tunneks end hästi  siin ja praegu!

  • -6. klassidele kollaažikonkurss – korraldage kas klassis või kooli aulas kollaažitegemine – vaja on kääre, ajakirju, liimi ja muidugi prügikasti, et pärast see sodi kõik ära koristada. Klass teeb oma sõnumitega liimin-maalin-kleebin stiilis plakati. Kõik kollaažid saate oma kooli üles riputada ja näiteks oma lemmikud välja valida, meile võib aga saata iga klass oma kollaaži. Tehke pildist pilt ja pange teele! Pilte saab teha ja saata 25. novembrini aadressil minugajuhtus@gmail.com. Kindlasti lisage oma kooli nimi ja klass.

Auhinnad on rahalised! Tervele klassile kevadise ekskursiooni fondi korralik summa! Ja kiituskirjad pealekauba!

  • SUUR TIKTOKI KONKURSS!
  • PLAKATI LEIAD SIIT
  • Emily kutsub noori üles osalema konkursil siin!
  • Ja Hellin-Maria kutsub noori ülesse nii!
  • -12. klassid saavad osaleda TikTokis videokonkursil. Video peab olema pikk kuni 60 sekundit. See võib olla lavastus või sõnaline pöördumine enda mure või rõõmu väljenduseks. Me ei taha palju ette ütelda, sest igal ühel võib sõnapaar –  Märka mind! – liikuma panna erinevaid emotsioone ja  ideid. TikTokki saad oma video üle riputada 8.-25. novembrini, oluline on lisada #märkamind.

Auhinnad on individuaalsed. TikTokis saavad osaleda noored üle Eesti! Auhinnad anname välja ka oma maakonna  vahamatele või sügavamatele videotele! Tänu poppidele tiktokkeritele jõuab Sinu video väga paljude inimesteni ja Sa võid omakorda saada kuulsaks.

On mõned tingimused: oma videoga ei tohi sa kedagi solvata ja samuti ei tohi ropendada. Kui need tingimused sobivad, siis on OK!

Lapsevanematele, õpetajatele, noorsootöötajatele

23.novembril toimub Rapla Kultuurikeskuse kinosaalis kell 15-17 SEMINAR nutisõltuvuse teemal. Esinevad Urve Uusberg, kliiniline psühholoog, ja Karl Erik Saks, kogemusnõustaja. Seminari kantakse üle Raplamaa tervisedendus FB lehel, samuti saab seda ka järele vaadata.

Karl Erik Saks  on videomängude kultuuri huviline ja uurija, kes pakub kogemusnõustamist videomängudega seonduvate murede teemal. Saks leiab, et videomängudel ja nutiseadmetel on väga palju positiivseid külgi, kuid nendega võib kaasneda ka mitmeid tõsiseid probleeme. Tema jaoks on tähtis nendest plussidest ja miinustest rääkida, et kukutada või kinnitada müüte ja arvamusi ning suurendada teadlikkust nende seas, kes on mängumaailma suhtes võõrad.

Kõike saab jälgida  üle veebi. Karl Erikule saab esitada küsimusi ette aadressil: karleriksaks@gmail.com.

24.novembril ilmub Raplamaa Sõnumites Lastevanemate-eri, kus teemaks nutisõltuvus. Infolehte levitame ka Facebookis ja muul moel elektroonselt

25.novembril esineb saates Tervist! Karl Erik Saks. Saade on eetris TRE raadios kell 11.15. Saadet saab ka järele kuulata aadressil https://rapla.treraadio.ee/kordus.

Direktoritele

24.novembril kell 10-12 toimub uimstiennetusseminar.

Teadur Maali Käbin tutvustab Raplamaa uimastikasutuse uuringut – andmed kogusime novembris-detsembris 2020 ja raport valmis 2021. aasta esimesel poolel. Räägime kõik lahti! Suured koolid saavad eraldi ka koolipõhised raportid. Osaleb ka Rapla politseijuht Janno Ruus „Turvaline Kool“ arutelude  kolme aasta kokkuvõttega.
Kohtumise keskkonna saadame direktoritele uimastiennetusnädalal.

26.november – kuulutame välja auhinnavõitjad. Kampaania on läbi. Küll aga mitte ei lõppe samal hetkel need teemad, mis sai üles tõstatatud. Need võiks saada hoogu juurde, probleemide lahendamine eeskätt.


Mobiilne uuringubuss on Raplamaa Haigla juures 11.-13. novembril!

Uuringule oodatakse mehi vanuses 40 – 49. See on vanus, kus mehed arvavad ennast veel terved olevat, aga olulisemad terviseriskid on tegelikult juba küllalt hästi kaardistatavad.

Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinik  pakub Eesti Haigekassa rahastusel tasuta ja saatekirjanõudeta terviseuuringute võimalust 40-49-aastastele ravikindlustust omavatele meestele, kes pole viimase aasta jooksul läbinud põhjalikke terviseuuringuid. Projekt toimub teadusuuringu põhimõttel eesmärgiga analüüsida eesti meeste terviseseisundit ja olulisemaid muudetavaid tervise riskitegureid.

REGISTREERU UURINGULE SIIN!   

Palun vali ainult ÜKS KELLAAEG kolme päeva jooksul!

Hommikul tulla tühja kõhuga ja kel päeva peale on aeg, siis enne uuringut ei tohi 3 tundi süüa!

Registreerimisel küsitakse ainult eesnime ja telefoni. Vali omale sobilik kuupäev ja kellaaeg.Kliinikum võtab seejärel ise Sinuga ühendust, küsib isikukoodi ja annab edasised instruktsioonid.

Pakett sisaldab järgmiseid uuringuid ja analüüse:

  1. Vereanalüüsid olulisemate mehespetsiifiliste kehaliste muutuste tuvastamiseks (meessuguhormoon testosteroon ja SHBG, kudedele kättesaadav testosteroon ja PSA test (eesnäärme tervise marker);
  2. Vereanalüüsid üldtervise riskide hindamiseks (kolesterool, trigütseriidid, glükohemoglobiin);
  3. Vereanalüüsid maksa seisundi hindamiseks (ALAT, GGT);
  4. Vererõhu mõõtmise;
  5. Kehaehituse süvaanalüüs, mis sisaldab ka kõhuõõnesisese rasvkoe hinnangut;
  6. Meestekliiniku üldtervise küsimustiku, mis võimaldab analüüsida mehe üld- ja mehespetsiifilise tervisega seotud kehalisi muutuseid ja ka olulisemaid eluviisiga seotud terviseriske.


Uimastiennetusnädal Raplamaal 2019

Rapla maakonna uimastiennetusnädal koolidele 24.-29.11.2019
Kampaania plakat

LASTEVANEMATE FOORUM RAPLA KINOS 25.11.2019.a.

LASTEVANEMATE FOORUM RAPLA KINOS

TEADMISEKS TÄISKASVANUTELE NARKOOTIKUMIDEST

Märka! Reageeri! Aita!
Mida_kool_teha_saab
Uimastinnetus_ Eestis
NarkomaaniaEnnetuseSeadusandlus
NarkomaaniaRavijaRehabilitatsioon
Noorte tervise võrdlus 2014-2018

VÄIKE VIDEO SÕLTUVUSEST! https://www.youtube.com/watch?v=M2d3ZfAQDBs&feature=emb_share&fbclid=IwAR24yKy6Pvx1t8_1ZhLsX9nMHM1x86DGHlb_slFEh6TdhZPZ2hYSpMwDJsw 


 

Südamekuu Raplamaal ja Eestis

2018. aasta novembris süütasime üle Eesti südamehaiguste tõttu lahkunutele 8005 küünalt. Igal aastal kulub südamehaiguste raviks ligi 100 miljonit eurot raviraha. Need on mõtlemapanevad numbrid, eriti kui teame, et südamehaiguste vältimine on meie endi kätes.

Südame- ja veresoonkonna haigustesse haigestumine on peamiselt seotud vale elustiiliga. Üheks neist paljudest on vähene füüsiline aktiivsus. Seepärast pöörab tänavune südamekuu tähelepanu just liikumisele. Tegu on olukorraga, mida tegelikkuses on lihtne muuta, selleks rõhutamegi liikumise olulisust läbi eeskujude, lootes seeläbi tõsta motivatsiooni oma elustiili parendamiseks. Südamehaiguste ennetusele tähelepanu pööramine on oluline abivahend aitamaks ära hoida haigestumisi ja välditavaid surmajuhtumeid.
Eesti Haigekassa kureerib esmakordselt üleriigilist südamekuud ja on saatnud maakondadesse üleskutse, kus rõhutatakse liikumisharrastusele ja eeskujudele suunatud kampaaniat – selleks, et oma liikumist kaardistada, kutsutakse üles maakondi, kohalikke omavalitsusi, sõpruskondi, tervist edendavaid töökohti, koole, lasteaedu ja teisi asjahuvilisi korraldama erinevaid liikumisüritusi ja võtma mõõtu kilomeetrite kogumisel.

Maakonna tasandil tegevused
Leiame üles maakonna tasandil kas arvamusliidrid või tublid kohalikud inimesed, kelle eeskuju oleks mõjus ja nakkav. On need siis aktiivselt liikumisharrastusega tegelejad või kehakaaluga võitluses edu saavutanud inimesed – anname neile sõna maakonna raadios ja maakonnalehes. Ka valla, kandi ja küla tasandil võiks sel aprillikuul teha taoliste eeskujudega koostööd neid esinema kutsudes või meedias sõna andes. Aprilli esimesel neljapäeval räägi b Tervist! saates südamearst ja südamenädalate ellukutsuja dr Margus Viigimaa.
Iga kohalik omavalitsus viib läbi südamekuu tegevusi – seda toetab rahaliselt ka maakonna tervisedenduslik programm. On need siis matkad, liikumisfestivalid või tervisepäevad, seda otsustab iga kohalik omavalitsus ise.

Kõik töökohad, asutused, organisatsioonid ja ettevõtted – suunake inimesi liikuma, osalege Jüriööjooksudel meeskondadega (neid toimub pea igas vallas), tähtsustage südametervist ja liikumist!
Koolid ja lasteaiad, kes soovivad osaleda Raplamaa südamekuu aktsioonis, saavad märku anda oma soovist aadressil ylle.laasner@raplamaa.ee saates oma väikese tegevuskava. Vastu saate aga südamekuu märgi, mida saab panna oma lasteasutuses seina peale ja mis oleks väikeseks tunnustuseks aktiivsuse eest. Kõik tegevused võiksid olla suunatud liikumise aktiviseerimisele – on see siis orienteerumismäng, igapäevane trepijooks, õuevahetunnid, liikumisvahetunnid, klassidevahelised kilomeetrite kogumise võistlused vms.
Raplamaal on oma südamekuu logo.

Kaasake spordiklubisid ürituste korraldamisel. Kui soovite näiteks sulgpalliõhtuid, siis pöörduge laasner@gmail.com (Rapla Sulgpalliklubi Valge Hani).
Kuidas mehi kaasata? Ikka läbi laste – korraldage isade ja laste ühistegevusi – ja nad ei suuda ära öelda.
Leidke endale lähim terviserada või RMK matkarada ja kasutage kilomeetrite jälgimiseks ja kogumiseks erinevaid liikumisrakendusi ning liigivaatluseks loodusvaatluste rakendust. Liikumise jälgimiseks soovitame kasutada ühte kindlat rakendust. Lihtsaid lahendusi pakuvad näiteks sellised rakendused nagu Endomondo ja Charitymiles.
Ilusat südamekuud!

Ülle Laasner
Raplamaa Omavalitsuste Liit
Turvalisuse ja rahatervise spetsialist
5284090

Infot ja materjale:
Loodusvaatluse andmebaas http://lva.eelis.ee
Terviseinfo http://www.terviseinfo.ee/et/valdkonnad/sudametervis
RMK https://loodusegakoos.ee/
Eesti Terviserajad https://terviserajad.ee/
Matkaliit http://www.matkaliit.ee/matkad/matkarajad