Tervise ja turvalisuse edendajad
Rapla maakonna tervise ja turvalisuse valdkonna auhindade statuut
Rapla maakonna sotsiaalvaldkonna auhinna statuut
2023 laureaadid
Raplamaa tervisedendaja: DR MARE PRUKS
Raplamaa sotsiaalauhind: MARIANN SAAR
Raplamaa tervisesõbralik ja turvaline töökoht: ALU KOOL
Raplamaa tervise tegu: projekt “Taastava õiguse arendamine Rapla vallas“, PIRET JAAKBERG JA KRISTEL PÕHJALA
Ja nominendid (tunnustati 10.04.2024 Raplamaa 27ndal tervisekonverentsil):
Raplamaa tervisedendajad 2024:
PILVI PREGEL, tervist edendavate koolide koordinaator kuni 2023
PIIBE PÄRN, Kaiu Põhikooli kehalise kasvatuse õpetaja, Kaiu kandi tervise edendaja
MÄRJAMAA VALLA NOORTEKESKUS (Triin Põri juhataja), turvalisuse edendajad
MARE PRUKS, naistearst ja paariterapeut
Raplamaa tervise ja turvalisuse tegu 2023:
MADIS JA VIRVE PÄRN, Alu jooks (30!) ja Alu Mini-jooks (25!) korraldajad, Alu kandi tervise edendajad
KRISTEL PÕHJALA JA PIRET JAAKBERG, projektijuhid “Taastava õiguse arendamine Rapla vallas“
Raplamaa tervisesõbralik ja turvaline töökoht 2023:
MAAELU TEADMUSKESKUS, KUUSIKU KATSEKESKUS, juhataja Rut Kaeval
RAPLA VESIROOSI KOOL, juhataja Sille Hodorovitš ja RAPLA KESKLINNA KOOL, juhataja Sirje Kiolein, Baltic Restaurants Estonia AS/ Daily
ALU KOOL, juhataja Kristiine Vahtramäe
2022 laureaadid
Raplamaa tervise edendaja: ARTUR OJASALU
Raplamaa tervise tegu: Märjamaa staadioni rekonstrueerimine (Märjamaa Valla Spordikeskus ja MART TILK)
Raplamaa sotsiaalvaldkonna auhind: MARGE VISKA
2021 laureaadid
Raplamaa tervisetegu: RAPLAMAA HAIGLA, vaktsineerimise korraldamine kriisi ajal
Raplamaa tervise edendaja: ERIK HORN, kauaaegne rahvajooksude korraldaja, ja RAPLA PEREARSTIKESKUS, vaktsineerimise korraldamine kriisi ajal
Raplamaa tervisesõbralik töökoht: HARVIKER OÜ
Raplamaa sotsiaalvaldkonna auhind: ANNE-LY PEDAJA
2020 laureaadid
Raplamaa tervise tegu 2020
Vabatahtlikud abistajad eriolukorra ajal Rapla Hooldekeskuses – Siim Kasari ja Kenert Karm
Oktoobris kutsus Rapla Hooldekeskus endale abilisi, sest asutuses tekkinud eriolukorra tõttu oldi silmitsi kriisiga, kus iseenda jõududega hakkama ei saadud. Noored julged Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolini esimese kursuse tudengid Siim Kasari ja Kenert Karm tulid julgelt hooldustöötajatele appi.
Siim ja Kenert olid iseseisvad julgeid otsuseid vastu võtma. Noormeeste aval ja rõõmsameelne suhtlemine tõi endaga kaasa hooldusmeeskonnale uue hingamise, tervendavad muutused ning rõõmusära ja rohket energiat igasse tööpäeva. Ettevõetud igapäevased tööprotseduurid viisid noormehed enesekindlalt ja korrektselt ellu koos positiivse suhtumisega, seljatades sel viisil vähimadki raskused. Siim ja Kenert andsid hooldustöötajatele ja eakatele nii füüsiliselt kui ka vaimselt sõnu kirjeldamatut tuge.
Raplamaa tervise edendaja 2020
Janne Liidik on särasilmne ja suure südamega naine. Tema tööks ja südameasjaks on pakkuda lastehoidu Rapla linnas, Märjamaal, Keilas ning lisaks pakub tugiteenuseid puuetega lastele.
Janne on hea koostööpartner Raplamaa omavalitsustele, tegeledes puudega laste tugiteenustega, tugiisikuteenuse ja toetava invatransprtteenusega.
Tänu Janne loodud osaühingule Ridiradiralla saavad tuge ja abi nii puudega laps kui tema vanem.
Raplamaa tervise edendaja 2020
Ott Ojand
Kuigi TRE raadioga on olnud maakonna tervisenõukogul koostöö aastast 2012, mil olid tervisesaated eetris Noortefoorumi nime all ja saated toimusid kord kuus, on 2018. aasta sügisest saated iganädalased – igal neljapäeval on eetris saade Tervist!, igal kuul 4-5 korda ja aastas keskmiselt 45 saadet!
Ott Ojand on olnud Tervist! saate juht selle algusest saadik – esimene saade läks eetrisse 6. septembril 2018. aastal. 2020. aasta lõpuks on eetris olnud 111 saadet!
Tervisesaated käsitlevad teemasid üle elukaare ja väga erinevatest valdkondadest. Nii pole Ott peljanud rääkida naistearstidega rindadest ja emakakaelavähist, meestearstiga eesnäärmest, rääkimata suitsetamisest, alkoholist, narkootikumidest, liikumisest, vaimsest tervisest ja erinevatel turvalisuse teemadel. Ott saab kõikide teemade ja esinejatega suurepäraselt hakkama. Ta on koostööpartnerina väga täpne, tema peale saab alati kindel olla! Lisaks on Ott suurepärane ürituste eestvedaja.
2019 laureaadid
Raplamaa tervise tegu 2019 – Laste Mitmevõistlus
ATO Spordiklubi eesotsas Tarmo Rahuojaga on 11. aastat korraldanud Rapla linnas 2-10 aastastele lastele spordivõistlust nimega „ Laste Mitmevõistlus.“ Omapärase formaadiga võistlus, kus laps osaleb nii mitmel alal, kui vana ta on, on Tarmo enda leiutis. Võistlus propageerib sporti ja liikumist laste ja noorte hulgas. Ja kuigi Tarmo ise on võrkpallitreener, tutvustatakse mitmevõistlusel erinevaid spordialasid ja spordiklubisid. Võistlus ärgitab lapsi treeningutel osalema ja jagab lastevanematele infot treenimisvõimaluste kohta. Võistlus ja lastele meelelahutuseks mõeldud tegevused on osalejatele terve päeva vältel tasuta.
Laste mitmevõistlus on kujunenud traditsiooniliseks suursündmuseks terves maakonnas. Võistlustel on osalenud erinevatest rahvustest lapsed.
2019. aastal oli laste mitmevõistlus rekordarvuline – osales üle 300 lapse.
„Laste Mitmevõistlust“ ootavad iga aasta nii lapsed kui ka nende vanemad – see on kujunenud toredaks koolieelseks aktiivseks perepäevaks.
Laste mitmevõistlust korraldab ATO Spordiklubi täies koosseisus – abiks on nii suuremad kui väiksemad võrkpallilapsed.
Nominendid:
Rapla discgolfipark, Raido Galjaev
Heategevuslik kevadõhtu Eesti Vähiliidu toetuseks, Tuuliki Lemsalu ja Kristiina Põhjakas Rapla Täiskasvanute Gümnaaisumi õpilased
Raplamaa tervisesõbralik töökoht 2019 – Saarioinen Eesti OÜ
Firma asutati 1995. aastal ning ettevõte kuulub Soome kontserni Saarioinen OY. Raplasse rajati valmistoidutehas 2009. aastal eesmärgiga alustada Mamma nimelise valmistoitude sarja väljaarendamise ja tootmisega Eestis. Organisatsiooni missiooniks on muuta inimeste elu mugavamaks, pakkudes neile puhtast toorainest südamega valmistatud toitu ning olla seeläbi eelistatuim ja armastatuim mugavustoidu pakkuja. Ettevõttes töötab ligikaudu 200 töötajat.
Saarioinen OÜ kuulub sellest aastast ka tervist edendavate töökohtade võrgustikku. Mammas pööratakse suurt tähelepanu töökeskkonnale, nii füüsilise kui ka psühhosotsiaalsele keskkonnale, selleks on organisatsioonis rakendatud erinevaid tegevusi, näiteks:
• sporditoetus 90€ kvartalis kõigile töötajatele. Kasutatakse ka SportID keskkonda;
• töötajate söökla – (sooja) süüa pakutakse nii hommikul, lõunal kui pealelõunal;
• kogu territoorium on suitsuvaba;
• aga mis kõige tähtsam – avatus kõigil juhtimistasanditel – organisatsioonis kehtib nö avatud uste poliitika, kus igal töötajal on võimalus teha parendusettepanekuid ja avaldada arvamust.
Nominent: Hageri Hooldekodu MTÜ
Raplamaa tervise ja turvalisuse edendaja 2019 – Marko Matson
Marko Matson on peale oma põhitöö Järvakandi päästekomando pealikuna kohaliku terviseraja haldaja. Ta tegeleb rajaga aastaringselt, suvehooajal niitmis ja hooldamistööd, talvel suusaradade valmistus. Rajal toimub traditsiooniliselt mitmeid võistlusi ja üritusi, mille juures on Marko korraldajatele heaks partneriks.
Käesoleval aastal on Järvakandi terviserajal toimunud lisaks mitmeid maakondliku ja vabariikliku tähtsusega suurvõistlusi ja rahvaspordiüritusi – Eesti Murdmaajooksu Meistrivõistlused, Tupiku Igamehe Maastikumaraton TIMM, Raplamaa discgolfi meistrivõistlused ja vibuvõistlus Järvakandi Open 2019.
Nende ürituste toimumine on olnud võimalik tänu rajameistri erilisele suurele panusele ning lugematutele töötundidele. Järvakandi terviserajast on 2019. aastaks saanud silmapaistev maakondliku tähtsusega spordiobjekt.
Nominendid:
Viljo Sinikas – Suurepärane korvpallitreener ja armastatud kehalise kasvatuse õpetaja , esitaja: Jaak Karp, Rapla Korvpallikooli tegevjuht
Naiskodukaitse Rapla ringkonna Märjamaa jaoskond Märjamaal seikluspäevade, matkade ja tegevuste korraldaja nii kogukonnale kui noortele, esitaja Trrin Põri, Märjamaa noortekeskuse juhataja. Auhinna võtab vastu Evelyn Gold,
Marje Nahkur50 aastat Raplas armastatud hambaarstina tegutsemist, esitaja Silvi Ojamuru, Raplamaa Omavalitsuste Liidu tegevjuht
Anabell Kinkar Tervise- ja sporditöö edendaja Rapla vallas, esitaja: kolleegid Rapla Vallavalitsusest
Sven Murula, Lastekaitsja Rapla vallas, esitaja: kolleegid Rapla Vallavalitsusest
Adila-Pihali külad Tervisepäevade korraldajad Kohila vallas, kogukonnaelu edendajad, esitaja Väino Maasalu Kohila valla sotsiaalnõunik. Auhinna võtavad vastu külaelu eestvedajad Mariann Saar, Kaisa Högren
Triin Tähtla Kauaaegne turvalisuse edendaja Raplamaal, politseinike seas tervise edendamise eeskuju ja kaasatõmbaja, esitaja Elle Tikki,
Meelis Remmel, Päästealase ennetustegevuse tegija Märjamaa vallas ja seda eelkõige suunitlusega lastele ning noortele, auhinna võtab vastu Merlin Suurna, Märjamaa vallavanem
2018 laureaadid
Tunnustusüritust 12. detsembril 2018.a. näed siit: https://www.youtube.com/watch?v=nwoGFzQAzkE&feature=youtu.be
Raplamaa tervise tegu 2018 – Kohila discgolfi rada
Sander Evisalu ja Uwe Sööt on Kohilas elavad noormehed. Peamiselt nende ettevõtmisel ja eestvedamisel valmis 2016.-2017. aastal Kohila alevisse täismõõtmeline 18 korviga discgolfi rada, mis sobib ka rahvusvaheliste võistluste läbiviimiseks.
Discgolfi raja väljaehitamine toimus eraalgatusel. See ei olnud kerge töö, sellesse panustasid nii raha kui aega paljud toetajad. Aga peamise panuse raja valmimisse on andnud just inimesed oma tööga – mängijad ise, nende pereliikmed, sõbrad ja tuttavad, kes kulutasid raja valmis saamiseks pea kaks tuhat töötundi oma vaba aega. Kohilas toimuvad regulaarselt nüüd ka erinevad võistlused, kus saab osaleda korraga umbes poolsada mängijat. Rada on nädalapäevast olenemata pidevas kasutuses, Kohilas mängimas ja treenimas käiakse nii lähedalt kui kaugelt.
Tänu Ülejõe piirkonna puhastustöödele avaneb kõigile huvilistele väga kaunis vaade Kohilale hoopis teiselt poolt – selle unaruses olnud jõeäärse maatüki kasutuselevõtt plaanitust varem on Kohilale olnud väga rikastav. Väike ei ole ka panus raja pidevaks korrashoiuks, suvel tuleb rada niita vähemalt korra nädalas ja iga niidukorra ajal läbib murutraktor 73 km! Ka raja korrashoidu panustavad Sander ja Uwe koos teiste vabatahtlikega palju oma vaba aega.
Sander ja Uwe on sõbralikud noorte mängijatega, keda võimalusel alati juhendavad, aitavad ja toetavad. Tänu neile on mitmed leidnud endale sisuka ja tervisliku ajaveetmise võimaluse. Noorte meeste tulihingeline entusiasm oma meelisala kodukandis populariseerida on heaks eeskujuks kõigile.
Raplamaa tervisesõbralik töökoht 2018 – Kohila lasteaed Sipsik
Kohila lastaed Sipsik kuulub tervist edendavate lasteaedade võrgustikku aastast 2011. Tänaseks on tervisedendus üks lasteaia põhisuundadest ja sellealase tegevusega on lasteaed silma paistnud lähemal ja ka kaugemal. Sipsiku tuntuimaks märksõnaks on tervislik toitumine ja tervislik ning mitmekülgne menüü. Lisaks on lasteaed aastate jooksul korduvalt korraldanud tervislikke eluviise kujundavaid koolitusi nii personalile kui lastevanematele.
Sipsiku lasteaed pöörab tähelepanu töötajate nii vaimsele kui füüsilisele tervisele, luues selleks vastavad võimalused. Iga kuu toimuvad terviseüritused kogu personalile, vahel ka mitu korda kuus. Tegeletakse erinevate spordialadega – kabemängust suusatamiseni. Vaimse tervise jaoks on toimunud kogu personalile vaikuseminutite koolitus, muusikateraapia tutvustus, supervisioon ja palju muud. Ühised tegevused ja aeg väljaspool tööd on tugevdanud meeskonda ja loonud head ning usalduslikud suhted läbi mille on ka tööalane sünergia suur.
Igal õppeaastal valitakse personali hulgast aasta terviseedendaja.
Kohila vallavalitsuse poolt on töötajate tervisepaketis haigusrahade maksmine haigestumise 1.päevast alates, vaktsiinide kulu hüvitamine (puugi- ja gripivaktsiin), 50 euro ulatuses tervistavate tegevuste kulu hüvitamine töötervishoiuarsti soovitusele vastavalt.
Lasteaia üldruumides on koostatud siseterviserada, mida saab tubastes tingimustes läbida ja erinevates punktides teha läbi väikesed harjutused, mis keset tööpäeva on virgutuseks. Personali jaoks on soetatud massaaźipadjad, paar korda kuus käib lasteaias massöör, kes soovijatele head lõõgastust pakub.
Sipsiku lasteaia tervisedenduse alast tegevust on märgatud nii maakonnas kui üle Eesti. Oma kogemusi on jagatud Raplas, Märjamaal, Tallinnas, Türil, Väätsal, Tartus, Pärnus, Viljandis, Lagedil, Pärnu-Jaagupis ja mujalgi. Mitukümmend kollektiivi üle Eesti on käinud kohapeal tutvumas ja kogemusi saamas. Läbi nende tegevuste on paljud tervisedenduse ideed levinud üle Eesti kujundades seeläbi väga paljude inimeste teadlikkust tervise valdkonnast.
Raplamaa tervise ja turvalisuse edendaja 2018 – Rapla politseijaoskond
Lääne prefektuuri Rapla politseijaoskonna algatusel alustati 2015.a. lõpus ennetus-programmiga „Turvaline kodukant“, mille raames toimuvad Raplamaa erinevates kantides ja külades kohtumised, kuhu kaasatakse kohalik kogukond, kes kaardistab kanti puudutavad olulised turvalisusega seonduvad probleemid ja pakub ka parimad lahendused.
Kogukonna turvalisuse eest ei vastuta ainuüksi kohalik omavalitsus, politsei ega muud ametiasutused, vaid see on kõigi koostöö panus ja vili. Külades ja valdade erinevates kantides on toimunud kolme aasta jooksul üle 30 arutelu. 2018. aasta oktoobris-novembris päädis see kohalikes omavalitsustes toimunud otsustajate ja ametnike ümarlaudadega turvalisuse teemadel, mis on palju laiem, kui ainult kuritegevuse ennetamine, millega politseid eeskätt seostatakse.
Arutelud toimuvad avatud ruumi meetodil, mida professionaalselt juhivad politseijaoskonna töötajad ise. Nii politseijuht kui piirkonnapolitseinikud ja piirkonnavanemad valdavad avatud ruumi metoodikat perfektselt, kokkusaamised on alati kaasahaaravad, inimesed avanevad ja avaldavad julgelt oma arvamust. Kolme aasta jooksul on saanud väärtuslikku sisendit nii kohalikud omavalitsused kui ametkonnad, et olukorda parendada. Tihti on kohalikud lihtsamad probleemid inimesed ise ära lahendanud. Rapla maakonna terviseprofiili tegevuskava ja maakonna arengustrateegia saab nendest tulemustest samuti vajalikku sisendit.
Rapla politseijaoskonna töötajad on sõbralikud ja kogukonna arengule kaasa aitavad, mitte karistavad ja kurjustavad ametnikud. Tänu sellisele koostööle on usaldus politsei vastu tõusnud ning turvalisuse tunne kindlasti Raplamaal suurenenud.
Raplamaa tervisedendaja laureaadid 2011-2017:
2017 – Valdo Jänes, kauaaegne liiklusohutuse valdkonnas tegutseja
2016 – dr Helle Merisalu, lastearst
2015 – Õie Kopli-Mäekivi, ennetustöö spetsialist pääste valdkonnas
2014 – Riina Meidla, kauaaegne inimeseõpetuse ainesektsiooni juhataja
2013 – Pilvi Pregel, kauaaegne koolide tervisedenduse koordinaator
2012 – dr Krista Pinka, lastearst
2011 – Aili Laasner , tervisedenduse spetsialist, Rapla Maakonnahaigla ravijuht
Raplamaa sotsiaaltöötaja laureaadid 2011-2017:
2017 – Tiit Timmermann, Pahkla Camphilli Küla looja ja juht
2016 – Ruti Heinpõld, Ohvriabi kauaaegne töötaja
2015 – Tõnis Vaik, Raplamaa Maavalitsuse sotsiaaltöö spetsialist
2014 – Maie Sepper, Alu Rahvaõpistu looja ja koolitaja
2013 – Sirve Salu, Rapla valla lastekaitse spetsialist
2012 – Sirje Praks, Märjamaa valla lastekaitse spetsialist
2011 – Inna Tamm, Rapla valla sotsiaalnõunik
Raplamaa noorsootöötaja laureaadid 2015-2017:
2017 – Kaie Nurmsalu, Rapla politseijaoskonna uurija
2016 – Karin Ratas, kauaaegne noorsootöö peaspetsialist, kriminaalpreventiivse projekti juht 2014-2015
2015 – Veronika Paletzky, Kohila valla noorsootöötaja
Riiklik tunnustus
Aastast 2013 on Sotsiaalministeerium tunnustanud tervisedendajaid:
2020-2022
Riina Meidla, inimeseõpetuse ainesektsiooni kauaaegne juhataja, ühendus tähistas 25. sünnipäeva
Pilvi Pregel, maakonna tervist edendavate koolide võrgustiku juht ja koolide tervisedenduse koordinaator, võrgustik tähistab maakonnas 25. sünnipäeva
Rapla Maakonna Puuetega Inimeste Koda, Erika Reinumäg ja Valve Kasemets, ühing tähistas 25. sünnipäeva
Tunnustab tervise- ja tööminister Peep Peterson
2019 – Ülle Laasner, maakonna kauaaegne tervisedendaja
Tunnustab tervise- ja tööminister Tanel Kiik
2018 – Janno Ruus, turvalisuse edendaja
Tunnustab tervise- ja tööminister Riina Sikkut
2017 – Elari Hiis, omavalitsuste tervise arendaja
Tunnustab tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski
2016 – Liivia Vacht, vaimse tervise edendaja
Tunnustab tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski
2015 – Tarmo Peterson, tervise edendaja teises sektoris
Tunnustab tervise- ja tööminister Urmas Kruuse
2014 – Toomas Tõnisson, laste vigastuste ennetaja
Tunnustab sotsiaalminsiter Taavi Rõivas
2013 – Aivo Sildvee, kohaliku omavalitsuse tasandi tervisedendaja, liikumine ja tervislik toitumine
Tunnustab sotsiaalminister Hanno Pevkur